Физиогномиката е изключително интересен и полезен метод за визуална психодиагностика, с който се оценява характерът на човек, неговият темперамент, индивидуални особености, неговите силни и слаби страни, чрез разчитане маркерите на лицето.
Физиогномиката е практична методология, която може да ни даде ясно разбиране какво да очакваме от хората и как те ще действат в различни ситуации. Един поглед към лицето и вече знаем с кого си имаме работа, и как да общуваме правилно, за да получим желаните резултати в работата, бизнеса и личния живот. Само по една снимка на човека и нищо повече, чисто визуално, ние веднага можем да определим личностни характеристики като – дали човекът е силна или слаба личност, ниво на интелекта, ниво на фантазия и креативност, колко много работи, дали е щедър или стиснат, активен или пасивен, скорост на реакция и т.н. Всеки детайл от лицето е отпечатък от вроден потенциал и придобити качества, които подсъзнателно влияят върху човешкото поведение. Какво правим: детайлизираме всяка черта на лицето, за да разберем какви дълбоки мотиви управляват действията на човека и какво може да се очаква от него.
Методът на физиогномиката е разработен от украинския физиогномист, графолог и психодиагностик Владимир Иванович Тараненко (1962 - 2011) още по време на годините на Съветския съюз, за да удовлетвори нуждите на правителството. По негово време в Украйна и страните от постсъветското пространство не е имало по-силен специалист в областта на психодиагностиката. Тараненко е автор на множество образователно-приложни курсове: графология, физиогномика, психоанализа на заболяванията, специални техники на имиджа и рекламата, психогеометрия (декодиране на графични лога), психофонология и психонимониторинг (психологическо въздействие на звук и име), корпоративен психомониторинг на персонала. Той е един от създателите на тренировъчната програма „Семинар по визуална психодиагностика“.
В днешни дни методът „Физиогномика“ е оптимизиран и осъвременен, и се използва в личния живот и бизнеса от HR специалисти и рекрутери, от мениджъри и ръководители на екипи, от предприемачи, от психолози и треньори, от хора, които се стремят към себепознание и т.н. Повече информация за приложенията и самия метод можете да откриете тук.
За целите на тази статия решихме да използваме физиогномиката, за да получим една по-дълбока перспектива към един изключителен човек, който е слабопознат в България, и тепърва получава подобаващо представяне на личността си най-вече на страниците на този сайт, който предоставя най-богатата база данни на български език, посветена на метода „Дистанционно наблюдение“ (Remote Viewing или накратко RV). Този човек е майор Ед Деймс и смело можем да кажем, че той е едно от най-известните имена в сферата на RV днес. Защо това е така, можете да си припомните от статията „Ед Деймс и RV: една любовна история“. В нея разказваме за ранните му години и пътя, който той неотменно следва до осъществяване на мечтата си – назначението в отдела за пси-шпионаж в армията на САЩ.
Наскоро майор Деймс даде първото си интервю за българска медия пред „Списание 8“, в чийто брой 12/2024 бе публикуван обширен материал за метода на дистанционното наблюдение.
След това кратко предисловие, нека да се впуснем в нашия поведенчески анализ, използвайки принципите на физиогномиката, и да видим какво ни показват маркерите на лицето на Ед Деймс.
Физиогномичен фактор 1: Уши
Ушите във физиогномиката отговарят за способността на човек да предсказва бъдещи събития и да възприема информация. Нивото на способност за стратегическо мислене, дълбочина на анализ и възприемане на бъдещи промени.
Ед има дълги и широки уши. Той притежава перфектните уши за далечно прогнозиране. Той умее да отчита всички фактори до най-тънкия детайл и да работи във всички направления. Притежава отлично прогнозиране и оперативност. Може да работи с голямо количество информация, да я анализира и да прогнозира развитието на ситуациите – абсолютно всички фактори, до най-малките, са взети предвид и доразвити, а всички функционални направления са максимално задоволени.
Ушите му са сравнително дебели. Това му придава допълнителна стресоустойчивост и е добър маркер за хора, чиято работа е свързана със сериозно нервно напрежение. Такива хора се справят отлично при работа в негативни сценарии – способни са да издържат на много силен стресов сигнал. Ед не се страхува да научи лоши новини!
В съчетание с всичко това, лобовете на ушите на Ед са добре развити. Това му придава допълнителен ресурс за прогнозиране – той е по-енергичен и по-издръжлив психически, когато прави своите прогнози.
Физиогномичен фактор 2: Нос и филтрум
Формата на носа определя способността на човек да възприема и анализира заобикалящата информация. Нивото на интуиция, дълбочината на разбиране и скоростта на реакция на нови данни.
Ед има къс нос. Той е прагматичен, разчитащ на видими резултати и конкретно потвърждение. Ед не се нуждае от дълбоко разбиране на същността на случващото се, но от друга страна има бързина и скорост на вземане на решения. Такива хора са отлични оперативни работници – полезни там, където е необходимо да се действа, без ненужни забавяния по време на анализа. Той е ориентиран към практични резултати. Минусът е, че може да бъде много наивен. Той приема нещата такива, каквито са. Не знае много за задкулисните процеси. Но за сметка на това спи спокойно.
Ед има изпъкнал нос. Той е изключително любопитен и е вечен търсач. Той е любознателна личност, която желае да изследва непознатото. Много е деен и не се плаши от рискове.
Ед има тесен и вдлъбнат назален мост. Той е човек, който се съмнява и тревожи за всичко, склонен е към хипохондрия. Несъмнено е добър в едно нещо и е изключително отговорен! Не 10, а 100 пъти ще провери нещо, което вече е било измерено!
Ед има издължен филтрум. Това му придава силен авантюризъм. Приключенското поведение и характер са гарантирани. Той действа решително не поради смелостта си, а само защото не осъзнава степента на истинската опасност или проблем. Липсата на обратна връзка от околната среда поражда понякога безразсъдно безстрашие.
Физиогномичен фактор 3: Уста и устни
Устата отговаря за способността на човек да получава ресурси – материални, емоционални или информационни.
Ед има малка уста. Той няма достатъчно ресурси да притежава много, често избира най-доброто и ще хвърли всички свои ресурси за това едно нещо. Действа по-селективно и стратегически. Той първоначално ще разработи механизъм за търсене на нещо свое, уникално, изключително и необикновено. Затова е готов да чака. Той е много капризен и проявява педантичност във всички свои действия и решения. Внимателен е до крайност, преди да предприеме нещо, за да не направи грешка или да не пропусне нещо важно.
Ед притежава бръчки от тип „булдог“. Това му придава твърдост, амбиция, упоритост и целеустременост. В света на бизнеса и политиката такива хора достигат невиждани висоти. Той е силен човек, за който прагматичните цели са почти на първо място сред основните му приоритети в живота. И той ще реализира своите цели с несломима последователност. Минусът е, че не може да маневрира, да прави компромиси и упорито не желае да се отказва от превземането на заветната цел, за която си изгаря всичките ресурси.
Устните отговарят за предварителното опознаване на всичко, с което си имаме работа. Те проверят това, което се опитваме да „уловим“ и „захванем“ тук и сега.
Ед има тънки, почти несъществуващи устни. Той е по-твърд и по-решителен. Много рационален и прагматичен. Той прекарва по-малко време в размисъл и анализ. Работи повече в модел на избор по предварително зададен алгоритъм. Основното за него е картинката на това, което търси да съвпада с това, което е показано пред него. Той няма време за претеглянето на излишни нюанси при вземането на моментно решение.
В допълнение, Ед има така наречените „волеви“ устни, поради наличието на развита мускулна гънка под долната устна. Това е човек, който не се страхува да извършва разузнаване в боя, ако простото „опипване“ на ситуацията не е достатъчно. Той лесно върви към своите интереси и е свикнал да въвежда своето активно начало в развиващата се ситуация или възникналия сблъсък. Неговото мнение от „предната линия“ може да бъде доста надеждно. Също така при него се наблюдава упоритост и често инатливост.
Физиогномичен фактор 4: Очи и зона на комбинаторика
Очите отговарят за това как човек възприема и обработва информация. Също така и за неговите бъдещи цели и планове.
Очите на Ед клонят към близко разположените. При него има високо ниво на концентрация, обича да си играе с огъня, екстремално е любопитен. Склонен е да се фиксира върху малките неща и има прекомерна загриженост за актуалните проблеми. Той отлично усеща дреболиите на ежедневието и се опитва веднага да ги подобри. Има педантичност по отношение на всичко.
Ед също притежава „външни удължители“ на очи – той се стреми към цялостно виждане на всичко, което се случва. Стреми се към стратегическо обхващане на процесите и перспективите. Винаги е отворен за иновации и постоянно търси по-перспективни варианти за популяризиране на проектите си.
Костта в областта на слепоочията е развита и издадена. Това е така наречената „зона на комбинаторика“. Той е много ефективен в търсенето на най-оптималния вариант от всички възможни комбинации. Взима бързи и навременни решения. Недостатъкът е, че винаги е сигурен, че може да изчисли всичко и да планира по най-добрия възможен начин. Вярата в непогрешимостта на метода рано или късно ще се окаже пагубна.
Физиогномичен фактор 5: Чело
Челото влияе върху интелектуалните способности, склонността към аналитично или интуитивно мислене и способността за социална адаптация. От него съдим и за емоционалния контрол, скоростта на вземане на решение и рисковото поведение.
Ед има две вертикални бръчки между веждите. Те се наричат бръчки на „Луната“ и „Слънцето“. Това показва тревожност, притеснение, загриженост и желание за контрол както в социален, служебен план, така и в личен, емоционален план.
По отношение на хоризонталните бръчки, които се простират по дължината на челото му, най-изразени са бръчката на „Юпитер“ и бръчката на „Марс“. Първо, това придава на Ед качества като амбиция и желание са успех, в съчетание със стремеж за лидерство. При него има борба за власт и влияние. Второ, това му придава сила, самоувереност, агресивност, и желание за борба и съперничество. При него на преден план е отстояването на собственото мнение и защитата на личните интереси.
Физиогномичен фактор 6: Вежди и коса
Веждите влияят върху баланса между емоционалността и рационалността на човек.
Генетично Ед има средно дебели вежди, които му дават общо взето достатъчно добър баланс между емоционалност и менталност.
Гъстотата на веждите е показател за виталността на човек – неговата устойчива жизнена сила. И неговите вежди са в ход на изчезване от техния външен край. Това се дължи на факта, че той извършва голям обем аналитична работа и изчисления. При него комбинативното мислене доминира над другите форми на интелигентност.
Косата отговаря за усещанията, преживяванията, емпатията и състраданието. Тя ни придава интуитивност и естественост на нашето поведение. Ед има къса към умерена коса. Това му придава ниска към умерена степен на виталност.
При него косата е по-отдалечена от ъглите на челото, което му придава по-високо ниво на консервативност и емоционалност на по-студено ниво. Той държи да контролира процесите.
При него раздялата на косата е отляво, което му придава способността да мисли логично, и му засилва способността за анализ и социална ориентация, засилвайки виталната му сила в тази зона. Това е човек, който е открит пред другите, и не се страхува да бъде искрен.
Физиогномичен фактор 7: Челюст и брадичка
Челюстта показва силата на нервната система и способността да се издържа на стрес, когато има труден сблъсък. Тя е отговорна за способността на индивида за борба и работа.
Ед има по-малка челюст, която е тясна и сравнително ниска. При него се наблюдава липса на генетични „боеприпаси“ за нападение и отбрана. Той е в постоянен страх от опасност. Такъв човек в опасна ситуация може да действа доста хитро и внимателно. Той ще търси слабото място в защитата на противника. Той не обича пряката конфронтация и предпочита задкулисните действия и интригите.
Брадичката отговаря за вербалната комуникация и стила на изказ. По хоризонталната ос неговата брадичка е умерено разположена – в една линия с устните. Това е т.нар. „дипломатична“ брадичка. Какво означава това? В своята вербална комуникация той е премерен и съпровожда изказаното с факти. Има изключително умение за дипломатично водене на преговори. Той не си хвърля думите напразно и е важно те да бъдат подкрепени от експертно мнение.
Също така неговата брадичка се класифицира към тип „баланс“, поради леката ѝ издаденост надолу по вертикалната ос. В допълнение към казаното дотук, в своя стил на изказ Ед има известна индиректност в подхода. Той винаги избира подходяща тактика на поведение в зависимост от ситуацията. Избира най-точния момент и нанася бърз, решителен и добре премерен „точков“ удар.
В заключение
Майор Ед Деймс е изключително интересна и противоречива личност. Той е като совите, които никога не разкриват своите дълбини. Изключително умен и старателен човек, който е усъвършенствал Remote Viewing протокола до безкомпромисно безупречно ниво. В последните 25 години е имал силно присъствие в медиите и е бил редовен гост на радио програмата Coast to Coast AM с водещ тогава Арт Бел. Ед е бил изключително популярен с неговите разкрития в сферата на RV, но и също така силно нехаресван поради катастрофалните прогнози, които е правил през годините, голяма част от които са се сбъднали. Силна и интелигентна личност, която на моменти попада в капана на копнежа за значимост и популярност. В публичното пространство, за своите фенове и последователи, той е известен като най-елитния RV учител в света. За тези, които не го харесват, той е „Dr. Doom“ – вечно вещаещ катастрофите и бедствията. Както и да сме настроени към него, зад фасадата ние виждаме един смел, дързък и авантюристичен човек, който основно действа през призмата на прагматизма, логиката и пресметливостта. Застъпен за своите индивидуални идеи, отстояващ принципите си. Същевременно той е загрижен за въпроси от личния си живот, както всеки друг човек, а в някои отношения – дори още повече. Това го прави по-резервиран като личност.