HARV или хибридното асоциативно дистанционно наблюдение (от англ. hybrid associative remote viewing) e един от най-интересните видове RV от гледна точка на неговото практическо приложение. Този модифициран вариант на оригиналния RV протокол се използва за търсене на отговори на въпроси с възможен двойствен отговор от типа Да/Не. Методиката се ползва със солидна популярност в кръговете на практикуващите вюъри1 най-вече заради възможността да се предвиди изходът от спортни събития или от трейдинг на фондовите борси и финансовите пазари. Това позволява да се генерират сериозни приходи, като успешно се предвиди победителят в спортни състезания при ниво на успеваемост 70 – 75%. На финансовите пазари успешно е прилаган при FOREX и различни индекси и бизнес операции, свързани със стоки и акции. Протоколът, който се използва, представлява хибридна форма на ARV, която позволява по-точно предвиждане на бъдещото събитие за по-кратко време в сравнение със стандартното RV.
Как възниква HARV
Пси-феномените сами по себе си предизвикват безспорен интерес, но намирането на практическото им приложение повишава този интерес неимоверно. От тази гледна точка особено ценно би било надеждното предвиждане на бъдещи събития. Точно такава форма на екстрасензорно възприятие е асоциативното дистанционно наблюдение или ARV. То е базирано на добре проучения феномен RV. Процедурата за него започва да се разработва през 70-те години на 20 век от изследователите на човешкото съзнание Инго Суон, Харолд Пътхоф и Ръсел Тарг в Станфордския изследователски институт2.
През 1982 г. Ръсел Тарг в екип с Кийт Харъри3 правят опит да предвидят промените в цените на фючърси на сребро при затваряне на борсата, 5 дни предварително, в продължение на 9 седмици. Използват техника, разработена от Стефан Шварц4 и публикувана по-късно през 2007 г., наречена асоциативно дистанционно наблюдение (ARV). Този метод включва два предмета, скрити от вюъра, които се асоциират с крайното повишение или понижение на цените на борсата, а вюърът се опитва да опише тези предмети, свързани с действителното повишаване или понижаване на пазара на фючърси на сребро в съответния понеделник. Екипът на Тарг прави 9 последователни предвиждания, всички до едно коректни, и спечелва 100 000 долара за 9 седмици. Тарг и Харъри се опитват да повторят този свой успех и провеждат същия експеримент на следващата година, но след провал още при първите два опита го прекратяват.
През същата година Харолд Пътхоф провежда подобен експеримент с използване на ARV за определяне резултата от сделки с фючърси на сребро, който е с продължителност 30 последователни дни. Двадесет и едно от общо тридесет търгувания на пазара са успешни и му донасят печалба от 25 000 долара.
Почти десетилетие по-късно Ръсел Тарг, в нов екип, залага друг експеримент с ARV. Отново има два възможни изхода, покачване или спад на цените, които са обвързани с определени предмети. За по-добро прецизиране на резултатите от сесиите5 на вюърите, той разработва и прилага 7-степенна скала за оценка точността на дескрипторите (описателните думи). Залагания на капитал се правят само ако една от целите (единия предмет) получи оценка не по-малка от 4, а разликата в рейтинга на двата предмета е не по-малка от 2 степени. Става ясно, че скалата работи добре и при 7 от 9 сесии е регистриран успех. В този случай екипът не инвестира капитал, но при евентуална инвестиция от тяхна страна при този резултат тя би донесла добра печалба.
Интересно и да се видят и резултатите от изследването на Кристофър Карсън Смит от университета в Колорадо, САЩ. Те са публикувани в статия, озаглавена „Предвиждане на стоковите пазари чрез използване на асоциативно дистанционно наблюдение от неопитни вюъри“ в Journal of Scientific Exploration през 2014 г. Десет неопитни вюъри правят опит да предвидят изхода на борсовия индекс Дау Джонс, прилагайки ARV. Към движението на цените нагоре или надолу са прикрепени две контрастни изображения, а участниците трябва да „видят“ и опишат това от тях, което отговаря на действителния краен изход. Като цяло всички участници в експеримента описват правилното изображение и предвиждат индекса Дау Джонс в 7 от 7 случаи. Направени са инвестиции в акции въз основа на тези предвиждания, които донасят значителна печалба.
Но човекът, който създава хибриден асоциативен RV метод, максимално пригоден за използване не само на финансовите пазари, а и за различни видове спортни залагания, е не друг, а Ед Деймс. В предаването Coast to Coast на националното радио на САЩ, той обявява, че заедно с екипа му от още 5 души са успели да спечелят 250 000 долара от залагания на спортни мачове в рамките на една седмица.
Хибридната модификация на ARV на Ед Деймс води до ъпгрейд на вече съществуващия ARV пакет, без да внася драстични промени в него. Използва се нова формулировка на котвеното задание6 и към него се привързват две фотографии с контрастни изображения, които представляват двете финални опции. Ед Деймс залага на по-прецизно формулиране на въпроса в заданието и на стриктен анализ на извлечените данни, което позволява резултати от сесиите на вюърите да са много по-точни и надеждни, отколкото при традиционната форма на RV. По този начин става възможно да се предвиди победителя в спортното събитие с ниво на прецизност, надвишаващо 70%.
Какво е специфично за HARV метода
Както вече споменахме, HARV се използва при избор между две коренно противоположни опции, тогава, когато търсим да проверим коя от двете ще се случи с по-голяма вероятност. Към всяка опция се привързва (асоциира) снимка. Вюърът има задачата от тези две налични опции да избере валидната спрямо крайния резултат от събитието. Тук имаме изрично условие избраните снимки да са максимално контрастни, така че да имат коренно различаващо се проявление в интуитивната скица7.
Освен на финансовите пазари и в спортните залагания, методът е приложим и за решаване на лични казуси с двойствен избор. Накратко ще ви представим два казуса от нашата практика, решени успешно чрез използване на HARV.
Първият от тях беше проведен преди 3 години. Учен, работещ в изследователски институт по селекция на културни растения, трябваше да направи избор между две линии пшеница (напреднал етап от селекцията на един растителен сорт). Едната от линиите показваше по-добра продуктивност при полските изпитвания, но наблюденията на учения го навеждаха на мисълта, че и втората притежава доста добър потенциал за висок добив. Екипът ни изготви задание, в което към Матрицата се отправяше въпрос коя от двете линии пшеница е по-продуктивна. По това задание работиха трима вюъри. Сесиите на двама от тях показаха, че това е втората линия. Данните на третия вюър сочеха към първата линия пшеница, но те не бяха дефинитивни. Измежду неговите дескриптори се наблюдаваха такива, които много точно и подходящо описваха изображението, асоциирано с втората линия. След щателен анализ и на трите сесии мениджърът на проекта8 взе решение, че данните на първите двама вюъри са с по-голяма тежест, подкрепено от факта, че в сесията на третия също присъстваха солидни данни за втората линия пшеница. Този резултат беше съобщен на учения, като мениджърът на проекта го предупреди за около 30% вероятност резултатът да е в обратна посока. Това беше направено, тъй като практиката при работа с HARV показва, че има известен брой случаи, когато въпреки съществуващия консенсус по отношение на едната от двете възможни опции при по-голяма част от вюърите в екипа, дори и един вюър в малцинство може да се окаже прав. Ученият беше изненадан от този резултат, тъй като данните от неговите собствени научни изследвания показваха, че първата линия пшеница се представя по-добре. Въпреки това той реши да ни се довери и на следващата година включи в полския опит и двете линии, за да ги сравни паралелно една с друга. За негова изненада втората линия пшеница, тази, която вюърите посочиха, даде по-висок добив.
Вторият случай касае нелек медицински казус. В белия дроб на възрастна жена (над 70 годишна) беше открито образувание, което чрез използване на HARV установихме, че е възможно да има силно притеснителен характер. Резултатите бяха потвърдени от последвалата биопсия. На втория етап от нашата работа изготвихме ново задание с опция 1 – лечението да е по-драстично, с прилагане на химиотерапия, и опция 2 – по-щадящо лечение. Вюърите бяха единодушни и избраха изображението, асоциирано към опцията за щадящо лечение. Това съвпадаше с мнението на нейните близки. След оперативна намеса бе предприет по-лекия вариант на лечение. Три години по-късно възрастната дама е жива и се радва на относително добро здраве.
Работата ни по този случай наложи извода, че е препоръчително екипът да бъде съставен от нечетен брой вюъри, за да може със сигурност да се определи наклон към една от двете опции, особено когато става дума за взимане на критични решения.
Обръщаме внимание, че при подобни казуси, свързани със здравето на хората, HARV сесиите може да дадат само ориентир по отношение на евентуална терапия, но крайното решение трябва да бъде съобразено с множество фактори, включващи здравия разум и препоръките на медицински компетентни лица.
Методът HARV е силно сензитивен в няколко отношения.
Най-напред той се съсредоточава върху бъдещето, което никога не е 100% детерминирано и има възможност за реализация на различни вероятности.
Втори чувствителен момент е самият вюър – неговата опитност, фокус, намерение, физическо и психическо състояние могат сериозно да повлияят на резултата от HARV сесията. Използването на протокола на хибридното асоциативно дистанционно наблюдение предполага солиден опит с боравенето както с видоизменения протокол, така и с неговия стандартен формат, част от който той представлява. Умението на вюъра да се ориентира добре в по-малък обем данни, придобити за по-кратък период от време, е от ключово значение. Освен това информацията може да бъде по-рудиментарна и фрагментирана и способността на извличащия данни за нейния анализ и интерпретация отново играе съществена роля.
Допълнително, при работа с HARV се сблъскваме с два типични за метода феномена:
1. Морфинг (смесване) – на финалния етап от сесията се наблюдава смесване на елементи от двете фотографии. Тъй като подсъзнанието по време на сесия прави непрекъснато съпоставяне на съответната опция към съответната фотография, по една или друга причина не се получава чисто разграничаване. Решението е да се търси потвърждение в интуитивната скица с теоретичната презумпция, че подсъзнанието е в състояние правилно да идентифицира целта. Друг важен ориентир са силата и яркостта на придобитите от вюъра данни, които да го насочат към валидната фотография.
2. Дисплейсмънт (изместване) – с точни дескриптори вюърът описва погрешната цел. Решението в случая е работа върху себе си чрез различни техники за поддържане на постоянен фокус и управление на вниманието по време на сесия. За това явление се съобщава в публикуваните материали на Ръсел Тарг, споменати по-горе, а понастоящем и от интензивно практикуващи групи вюъри по света. В момента в сайта на IRVA, международната асоциация по RV, тече проучване между нейните членове за този проблем в търсене на евентуални решения за неговото избягване.
Поради тези два момента, значително се повишава ролята на анализа след изпълнението на сесията. Той трябва да е безкомпромисен, с подчертано внимание към дескрипторите, дошли ярко и силно и носещи елемент на изненада. Работата в група допълнително действа като естествен коректив между членовете на екипа и позволява безпристрастен и обективен анализ на данните, извлечени от тях, което донякъде елиминира ефектите на морфинга и дисплейсмънта върху крайния резултат.
Независимо от тези ефекти обаче, методът е добре работещ и надежден, както могат да потвърдят мнозина от нас, възползвали се от него за увеличаване на личните си финанси. Методът е предпочитан от професионалните вюъри заради краткостта на сесията (около 15 минути спрямо 45-те минути, необходими за стандартна сесия). Той спестява време и усилия и позволява добра прецизност и точност на предвижданията.
Понастоящем в България периодично се правят HARV обучения с насоченост към спортните залагания, водени от Стефан Стефанов. В страната работят няколко екипа, които използват HARV за предвиждане изхода на тенис мачове.
- ^ От англ. viewer – наблюдател. Хората, обучени в метода на дистанционното наблюдение, набългарски е възприето да се наричат с термина „вюъри“.
- ^ Stanford research institute (SRI), сега известен като SRI International, е американски научноизследователски институт с нестопанска цел. Основан е през 1946 г. от попечителите на Станфордския университет като център за иновации в подкрепа на икономическото развитие в Калифорния. Сътрудничи си много тясно с американското правителство и индустрията. В началото на 70-те години на 20 век в SRI започват първите изследвания, свързани с RV.
- ^ Парапсихолог, роден през 1953 г., най-известен като тестови субект в експерименти с излизане извън тялото.
- ^ Американски изследовател на съзнанието, футуролог, анализатор и писател. Прави значителни открития в археологията и други области, прилагайки на практика дистанционното наблюдение.
- ^ Сесия наричаме еднократната работа на даден вюър по конкретен казус. Една сесия има обичайна продължителност от около 45 мин или до над 1 час, когато се правят и допълнителни изследвания.
- ^ RV заданието представлява точно формулиране на въпроса, на който се търси отговор, в писмен вид, като се спазват определени строги правила при неговото изготвяне.
- ^ Степен от протокола, която се изпълнява с кинетично движение на ръката и дава на ранен етап, чрез интуитивен досег с целта, най-обща представа за нейния характер на архетипно ниво.
- ^ Вюър или друго компетентно лице, което прави окончателен анализ на всички сесии и излиза с решение по конкретния казус.