Ако някога сте били на парти на вюъри, сигурно сте установили, че сякаш всички говорят на някакъв непознат език. Обсъждат се сесии, задания, TRM-и, cue-та, цели, геометрия на целта, протокол и степени на протокола, дескриптори, промптове и т.н., и вие просто нямате никаква представа за какво говорят. Дори и да изпиете набързо 8 мартинита, няма да започнете да ги разбирате. Проблемът всъщност не е в заимстваните от английския език думи, които в RV не са нито много, нито сложни, а в това, че като всяка друга дейност и RV си има професионален жаргон, който само вюърите познават.
Вместо да седите мълчаливо в ъгъла, предлагаме ви да прочетете следващите редове. Ще ви дадем ключа към това как да блеснете със знания и да се включите подходящо в разговора само с един въпрос.
Всички ние знаем, че във всяка работа, хоби или спорт има въпроси, които хората от същото поприще си задават помежду си. Има и други тривиални въпроси, които те избягват. Например, ако сте космонавт, никога няма да попитате своя колега „Как ходите до тоалетна там горе?“. Такъв въпрос би задал само един лаик.
Дистанционното наблюдение не прави изключение от това правило и хората, които се занимават активно с него, обичат да си говорят за някои щекотливи моменти на метода, употребявайки всевъзможни термини „от кухнята". Но най-вече обичат да говорят за резултатите от своите проучвания, а в тази връзка темите са толкова, колкото и хората. Така че номерът е веднъж да прекрачите прага на кухнята, а щом вече сте там, можете спокойно да се потопите във вълнуващите разкази.
Как да стане това?
Добрата новина е, че не е нужно да заучавате всевъзможни термини, а само един-два въпроса, с които да изпъкнете в началото на разговора. Когато накрая споделите, че изобщо не сте свързани с дистанционното наблюдение, те ще останат още по-впечатлени от общата ви култура.
В света на RV има резултати, които се добиват от вюъра при разследване на дадена тема, за които казваме, че се приравняват към 8 мартинита... Нека Инго Суон – бащата на RV, да ви го обясни:
Какво означава резултат „8 мартинита“ ли?
Е, това е вътрешен термин на разузнавателната общност за толкова добри RV данни, че разбиват усещането за реалност на всеки. Така човек трябва да излезе и да изпие осем мартинита, за да дойде на себе си.
Когато в американското разузнаване използват дистанционно наблюдение за добиване на данни за недостъпни по друг начин цели, се случва често резултатите са толкова добри, че само осем мартинита могат да помогнат за преодоляване на шока.
Казано накратко, 8 мартинита в RV е нарицателно за сесия със зашеметяващ резултат, който може да се отрази на възприятието ни за реалността изобщо. Почти задължително условие e сесията да е проведена в сляп режим (т.нар. блайнд), защото така изненадата е автентична и много по-голяма. Когато човек отвори плика със заданието и види по каква цел е работил, следва момент на голямо откровение. За няколко секунди всичко притихва. Погледът шари невярващо между заданието и данните. Оттам нататък зависи от натурата – някои късат ризи, скубят коси, разхождат се нервно, споделят, мълчат… Накрая повечето приключват в бара за няколко мартинита. Например 8 🙂
Обикновено тези моменти бележат портал към друго сечение на реалността, в което сме една идея по-осъзнати за истинското значение на нещо, а не натрапеното ни от общоприетите знания и норми.
Инго Суон дава пример за един типичен резултат „8 мартинита“, който се случил между 1975 и 1976 г. Той бил помолен да извърши дистанционно наблюдение на съветски подводници в присъствието на много служители на ЦРУ от различен ранг. От лявата му страна седял Хал Пътхоф, а от дясно – „генерал с две или три звезди“1. Инго бил много притеснен, защото това бил един от онези големи тестове, които се осъществявали пред свидетели, и стаята била пълна. Той разказва:
Аз започнах да върша моята си работа и накрая попаднах на нещо, което ме накара да спра. Възкликнах „О, Боже!“ и прошепнах в ухото на Хал:
- Хал, не знам какво да правя. Мисля, че тази подводница е свалила НЛО и НЛО-то е стреляло по нея. Какво да правя сега?
Пътхоф пребледня, погледна ме и прошепна:
- Господи… Представлението е твое. Постъпи както прецениш.
И така аз скицирах това НЛО, а генералът от дясно грабна рисунката и каза:
- Какво е това, г-н Суон?
- Сър, мисля, че е очевидно – отговорих.
Тогава той се изправи, държейки листа, и останалите в стаята с изключение на мен и Пътхоф също станаха. Всички излязоха. Когато с Пътхоф се върнахме в хотела, казах:
- Боже, провалихме програмата.
Затова после излязохме и се напихме с маргарити и други подобни. Три дни по-късно Пътхоф получи обаждане. Те питаха: „Добре, колко пари искате?“.
Както се казва – останалото е история. Програмата в Станфордския научен институт2 е спонсорирана от ЦРУ и започват редица изследвания и шпионажи. Инго и Пат Прайс правят едно от най-зашеметяващите разкрития на секретна съветска база дълбоко в руските територии, което завинаги ще остане в аналите на дистанционното наблюдение. Хела Хамид пък за първи път впряга RV в полза на археологията. По-късно ЦРУ създава собствена програма и екип, който работи дълги години. Едва през 1996 г. дистанционното наблюдение е разсекретено. Майор Ед Деймс, който е част от първата група военни, която Инго обучава, е първият, който представя RV пред широката публика. Дълги години той обучава стотици вюъри в САЩ и се счита за един от най-елитните инструктори в световен мащаб. При него се обучава и нашият учител – Стефан Стефанов, на когото дължим разпространението на RV в България. В сайта ни можете да прочетете за още много интересни личности, посветили живота си на RV. В допълнение ще откриете и много теми, които са разследвани от нас или други вюъри. Дали по някои от тези теми е имало сесии, заслужаващи 8 мартинита? Със сигурност 😉
Ако вече сте заинтригувани от дистанционното наблюдение и искате да го използвате, за да изследвате лично света – разгледайте предложенията ни за индивидуални бутикови курсове тук. Няма изисквания за възраст, пол или каквито и да е други умения, освен да можете да четете и пишете. Гарантираме ви индивидуален подход, съобразен с вашето темпо и начин на възприемане. След първо ниво ще имате пълен арсенал да изследвате всички теми, които винаги са ви интересували. А когато започнете да изследвате света, пригответе се и за много сесии тип „8 мартинита“. Във вашия вариант може да е ром, уиски, джин 😉 Има и един интересен коктейл, който синхронично носи името After 8 Martini. Единственото общо с мартини, което има в него обаче, е чашата, в която се сервира 🙂 Можете да го ползвате след най-тежките си сесии, защото съдържа 1 част водка, 1 част ментов ликьор и 2 части какаов бял ликьор (или бейлис), което винаги е гаранция за главоболие на сутринта.
А следващия път, когато попаднете на парти с вюъри и искате да блеснете, попитайте ги:
Каква е Вашата сесия за 8 мартинита?
- ^ Най-високите рангове в армията, военновъздушните сили и флота са: генерал (4 звезди), следван от генерал-лейтенант (3 звезди), генерал-майор (2 звезди) и бригаден генерал (1 звезда).
- ^ Stanford research institute (SRI) е американски научноизследователски институт с нестопанска цел. Основан е през 1946 г. от попечителите на Станфордския университет като център за иновации в подкрепа на икономическото развитие в Калифорния. Сътрудничи си много тясно с американското правителство и индустрията.