Личности

Как се става пси-шпионин: историята на Пол Смит

преди 2 месеца

Автор: Соня Димитрова

RVInsights.bg PaulSmith 1

Пол Х. Смит, основна фигура в RV, бивш пси-шпионин и настоящ RV инструктор, е член на първия екип от петима офицери от американската армия, обучени за вюъри1 по програмата „СТАРГЕЙТ“2. Има зад гърба си повече от 40 години практика – както във военния, така и в цивилния сектор. Но това далеч не е всичко. Към настоящия момент той е един от най-дълго практикуващите вюъри в света и учител по CRV (контролирано дистанционно наблюдение), съосновател и председател на Международната асоциация по RV (IRVA) и президент на RV Instructional Services – платформа за обучение по дистанционно наблюдение с мисия да преподава и разпространява това пси-умение. Нека да видим какво прави личността на Пол Смит толкова забележителна и какво го превръща в един от най-уважаваните вюъри в глобален мащаб.

 

Впечатляваща визитка

 

Визитната картичка на Пол Смит по отношение на образование и квалификации е повече от впечатляваща.

Израства в Боулдър Сити, Невада. Влиза в армията през 1976 г. и започва да посещава кандидат-офицерско училище, където преминава езиково обучение по арабски езици и иврит. След завършването му започва служба като офицер от разузнаването. От 1980 до 1981 г. посещава Южнокалифорнийския университет. Завършва магистърска програма по международни отношения с акцент върху Близкия изток. Между 1979 и 1982 г. е в отряда на спецчастите на ВВС, дислоциран в Западна Германия, където служи като офицер по тактическо и стратегическо разузнаване в отдел „Специални операции“. По същото време посещава Центъра за обучение по немски език в Мюнхен. През 1982 г. получава бакалавърски степени по близкоизточни езици и култура, изящни изкуства и английски език от Университета „Бригъм Йънг“ в град Прово, Юта. Междувременно работи като илюстратор на материали по ботаника. Обръщаме специално внимание на тези факти от биографията на Пол Смит, защото те ще изиграят интересна роля в по-нататъшната му кариера.

През 1993 г. получава още една магистърска степен по международни отношения с акцент върху въпросите на Близкия изток от Националния университет по разузнаване3, а през 2009 г. защитава докторска дисертация по философия в университета Остин, Тексас, където специализира философия на съзнанието.

 

Форт Мийд: цивилни с бради и как се вербува пси-шпионин

 

Най-интригуващата част от кариерата му започва през 1983 г., когато е назначен за щабен офицер във Форт Мийд, Мериленд4.

Точно по това време Форт Мийд е интересно място. Под ръководството на Скип Атуотър5 там тече подготовката по набирането на първата група офицери от американската армия за обучение като вюъри от легендарните създатели на RV Инго Суон и Харолд Е. Пътхоф.

В интервю за подкаст на австралийския влогър Гай Лорънс, Пол Смит разказва как се става пси-шпионин за военните. Ето историята накратко.

За да станеш такъв, трябва да дойдат и да те вербуват. Не може ти да отидеш да ги търсиш, нито пък да се запишеш доброволец. Разбираш, че съществува такова нещо като пси-шпионаж, когато те решат да ти го съобщят. Нарича се Програма за специален достъп. От военна гледна точка, единствената защита срещу един вюър е да се елиминира самият вюър. Ето защо програмата във Форт Мийд е строго секретна – никой не знае кой участва в нея, за да се предпазят вюърите. По същество това, което се случва, е, че трябва да забележат някого. Те решават, че търсят точно определен човек и отиват при него. Търсят у потенциалния кандидат определен набор от способности, следят за конкретни индикатори, които да отговарят на определени критерии: например той трябва да е отдаден на военната си кариера и тъй като се работи в разузнаването, изборът е ограничен само в тези среди. Отделно, кандидатът трябва да притежава добра професионална компетентност и ниво на интелигентност над средното. Подразбира се, че търсят изявена определена форма на креативност у човека – той трябва да се занимава с някакво изкуство, например рисуване на картини или творческо писане, или пък да владее чужди езици.

Пол Смит разказва за интересна синхроничност в този момент от кариерата си. Когато получава назначението си като анализатор по Близкия изток във Форт Мийд, той се озовава в кабинет, съседен на този на Скип Атуотър, който е офицерът, отговарящ за оперативното обучение на сформиращия се RV отряд. На отсрещната страна на улицата пък се намира Том Макниър, който по това бреме, без Пол Смит да знае, бива обучаван за вюър. Смит се пита кои са тези хора и какво работят, тъй като носят само цивилни дрехи и си позволяват да имат бради, а живеят в офицерските квартири, което означава, че са с чин поне капитан.

Офицерските квартири във Форт Мийд

 Пол намира това за твърде странно. Опитва се да разбере нещо за тях, но не успява дори да предположи с какъв вид разузнаване се занимават. Те просто не обелват и дума. Постепенно се сприятеляват. Това, което Пол Смит не подозира, е, че той самият е станал обект на оценка. На отряда от вюъри са необходими още трима души (Том и Шарлийн вече са привлечени), тъй като договорът със SRI6 е за обучение на петима офицери. До този момент Пол Смит никога не е слагал двете думи – дистанционно и наблюдение – една до друга, затова последвалата ситуация с вербуването му е почти анекдотична. Проучвайки го, откриват, че има бакалавърска степен по изкуства, илюстрирал е книги и обича да рисува. Установяват, че свири на китара от малък, говори свободно немски и е учил арабски и иврит. Пише също така разкази, които изпраща до различни издателства (но биват отхвърляни). Резултатът от оценката му е, че няма начин това да не е техният човек. 

Пол Смит в началото на 80-те години в Германия

Договорът на живота му

 

Един ден отиват при него и му казват, че най-вероятно ще стане много добър в това, което те правят. Пол естествено пита какво е то. Отговарят му, че не могат да му кажат (🙂), но го подлагат на няколко психологически теста, както и на тестове за профилиране на личността. Никога не вижда резултатите от тях, но предположението е, че се справя достатъчно добре, защото един ден го канят в техния офис. Той отива, предлагат му стол да седне, а Том Макниър му подава няколко листа и му казва най-напред да ги подпише. И Пол Смит на практика подписва договора на живота си. Това не е просто договор за поверителност на информация, а възможно най-секретният документ, който някога е виждал. Едва тогава Том му обяснява, че събират разузнавателна информация срещу чужди заплахи, като използват парапсихологическо умение, известно като RV. Директно му заявяват, че искат от него да стане пси-шпионин. Дават му 24 часа да си помисли. Реакцията на Пол изненадва всички: заявява, че няма нужда от това и пита къде точно да подпише. Мигновено и инстинктивно знае, че иска да го направи. Така оригиналният RV екип във Форд Мийд се сдобива с още един член.

 

Достатъчно добър ли съм за RV?

 

От самото начало Пол Смит се сблъсква със скептицизъм. Той няма съмнение по отношение на RV – ясно му е, че щом има правителствена програма със солидно финансиране, в която е замесена и армията, в методиката има нещо достатъчно реално, което определено работи и което той не може да не пробва. Щом му се предлага такава възможност, той ще се възползва на всяка цена. Но под повърхността на силното му вълнение се крие естествено съмнение, с което се сблъсква всеки начинаещ вюър: RV е нещо реално, но дали той ще се справи? Дали няма да се провали? В края на краищата той не притежава никакви способности на екстрасенс… Но на този етап Пол все още не знае колко бързо това ще се промени и че страховете му са напразни.

 

Първи урок: не спирай за понички по пътя към целта!

 

И така, Пол вече е член на новосформирания екип от вюъри, заедно с Бил Рей, Том Макниър, Шарлийн Шуфелт и Ед Деймс.

От ляво надясно: Бил Рей, Пол Смит, Ед Деймс, Инго Суон, Том Макниър и Шарлийн Шуфелт в студиото на Инго в Ню Йорк, 1984 г.

В началото му дават купчина книги и една седмица да ги изчете всички. Едва след това идва време за първото му RV изживяване. Правят т.нар. експеримент с излизане навън (outbound experiment).  Вюърът и неговият монитор7, в случая Скип Атуотър, се намират в добре изолирано помещение и никой от тях не знае каква е целта. През това време Том и Шарлийн имат зададена цел, която се намира на около 15 минути път с кола. Те тръгват към нея, а Пол заема легнало положение с инструкции от Скип Атуотър да се отпусне напълно и да опише къде са Том и Шарлийн. Той не трябва да се опитва да прочете мислите им, нито да гледа през техните очи. Трябва да ги използва като маяк – като маркер за локацията. Намери ли ги, намира и целта. Пол започва да описва някакво помещение: неголяма стая с бежово-жълти стени и късо рехаво перде на прозореца, въртяща се масичка за чай със столове и една характерна особеност – мебел с прозрачна витрина и малки неща зад стъклото. Том и Шарлийн се връщат и носят понички и кафе, за да отпразнуват първата RV сесия на Пол. След това го завеждат да види целта – водонапорна кула, синя на цвят, огромна по размери. Нищо общо с наблюдаваното от Пол. Първата му мисъл е, че се е провалил и че ще го изхвърлят от програмата. На връщане минават покрай сграда, която привлича вниманието му. Той скача от колата, влиза вътре и се озовава в неголямо помещение с жълто-бежови стени, малко дантелено перде на прозореца, въртящи се масички и стъклен плот, зад който в редици са подредени множество малки понички. Какво всъщност се е случило? По пътя към целта Том и Шарлийн спират в сладкарницата и купуват понички за почерпка – нещо, което не е трябвало да правят. Те са водачите на подсъзнанието на Пол, който улавя и описва първото място, където спират: сладкарницата, а не водонапорната кула. Така Пол научава първия си урок: че все пак притежава екстрасензорни способности и че може да опише от разстояние точно това, което се е случило. Това определено помага за отпадане на голяма част от съмненията му.

 

Дълго обучение

 

Основното обучение на първоначалния екип от офицери продължава повече от предвиденото. Те прекарват цялата 1984 година, движейки се между SRI  - централата на програмата в Калифорния, и Ню Йорк, където живее техният главен инструктор Инго Суон. Всеки две седмици интензивно обучение биват последвани от две седмици вкъщи – необходими паузи за асимилиране на наученото. Втората година, 1985, е посветена на усвояване на напредналите степени на метода. Отнема им толкова време да завършат обучението си, защото имат проблеми: скептиците, оторизирани с правомощия да взимат решения по високите ръководни нива, в един момент получават надмощие и се опитват да прекратят програмата. На RV екипа се налага да премине през множество административни перипетии. Към края на 1984 г. програмата в SRI все пак е закрита и Хал Пътхоф е освободен от директорския си пост. Тогава обучението се премества изцяло във Форт Мийд, където идва и самият Инго Суон.

 

Оперативен вюър и инструктор

 

Пол Смит започва да прави първите си оперативни сесии8 между 1985 и 1986 г. След завършване на повече от 1000 отделни цели се налага да разредят сесиите, за да избегнат бърнаут, тъй като нерядко трябва да се справят с кървящи носове заради напрежението. По време на RV работа самите вюъри са оборудването за събиране на разузнавателна информация и тяхната добра кондиция става приоритет.

Междувременно започват да пристигат нови попълнения в екипа и първите петима поемат ролята на техни инструктори. Измежду учениците на Пол Смит са такива известни вюъри като Мел Райли, Лин Бюканън и Дейвид Морхаус. Паралелно Смит изпълнява и другите си служебни задължения на военен: той е началник по сигурността, щабен офицер по тактическо и стратегическо разузнаване, както и историограф на отряда. По молба на висшестоящите се заема да напише първото „Ръководство за обучение по CRV“ на програмата.

Тук е моментът да отбележим, че CRV – оригиналната форма на дистанционно наблюдение, създадена от Инго Суон в екип с Хал Пътхоф и Ръсел Тарг –  се различава от TRV, техническото дистанционно наблюдение, разпространено в България от Стефан Стефанов. Между двата протокола има съществени разлики и те са трудно съвместими. Това означава, че вюър, обучен в начално ниво на TRV, трудно би могъл да продължи обучението си в напредналите степени на CRV. Двата метода не са взаимно заменими и са трудни за напасване един към друг.

 

Напускане на програмата и цивилна дейност

 

Пол Смит напуска програмата „Старгейт“ през 1990 г., за да участва в Операция „Пустинна буря“ в Персийския залив като офицер по тактическо разузнаване в 101-ва въздушнопреносима дивизия. Пенсионира се от американската армия през 1996 г. с ранг майор от последната си позиция на началник „Разузнаване и сигурност“ на военен окръг Вашингтон.

Почти веднага след това, през месец януари 1997 г., подобно на Ед Деймс и други членове на първоначалния екип на Старгейт“, той основава собствена търговската компания – Remote Viewing Instructional Services Inc. (RVIS), която организира обучения по RV за отделни индивиди и малки групи.

През последвалите десетилетия той се потопява изцяло в усъвършенстване уменията на съзнанието. Посвещава се на отговорно разпространение на RV метода – екстрасензорното умение, разработено от военни и учени, но сега вече достъпно за всеки. Негова мисия става да промени отношението на света към приложната параприхология чрез такива мощни средства като обучение, изнасяне на лекции и писане на материали за RV при всеки възможен случай.

Компанията му акцентира върху четири основни приоритета:

Първият от тях е обучение по CRV, но се преподава и ARV, организират се курсове по радиестезия, оперативно дистанционно наблюдение и други сродни теми.

Втора, не по-малко важна цел за компанията е да достигне до широк кръг от хора. Влиянието, което RV потенциално има, е сериозно отслабено от преувеличенията, които се лансират около него, и фалшивия начин, по който се представя в голяма част от медиите. Уебсайтът и съпътстващият го блог, книгите и курсовете за самообучение, които Пол Смит публикува, както и проявите му като лектор на различни форуми и работни срещи, са предназначени да представят ясна и точна фактология, която да спомогне за разбирането на това какво RV представлява в действителност, какво може да се прави с него и какво не. Като част от точно тези усилия RVIS, Inc. предлага лекции и презентации по дистанционно наблюдение и други теми, свързани с човешкото съзнание, на различни видове бизнес организации, училища, клубове и асоциации. Предлага също така съвети и материали за подготвяне на документални филми и други програми на масмедиите.

Третата важна мисия на организацията е предоставяне на хуманитарна подкрепа при издирване на изчезнали хора и разрешаване на криминални случаи. Поради ограничени ресурси и огромния брой такива случаи, организацията се заема само с най-приоритетните от тях.

Четвърто, RVIS, Inc. предоставя платени RV услуги на различни видове бизнеси и индустрии. Правилно приложено, дистанционното наблюдение се оказва ефективен мултиплициращ фактор в конкурентна бизнес среда. Повече за това как RV може да подпомогне бизнеса четете в тази статия.

През 1999 г. заедно с Хал Пътхоф, Лин Бюканън, Ръсел Тарг, Ф. Холмс Атуотър и други RV изследователи и ветерани, Пол Смит става съосновател на Международната асоциация по RV  - IRVA, в която членуваме и ние от RV Insights. Пол Смит е бил неин двукратен президент и вицепрезидент, както и член на борда на директорите.

RV ветераните от „СТАРГЕЙТ“ (от ляво надясно): Том Макниър, Пол Смит, Хаким Ислър и Бил Рей

Вюър с огромен авторитет

 

Пол Смит е автор на множество книги, публикации, презентации и лекции. На особена популярност се радват книгите му „Да проникнеш в съзнанието на врага: поглед отвътре към „Старгейт“, програмата за пси-шпионаж на Америка“ и „Основно ръководство по RV: Тайното военно умение за дистанционно усещане, което всеки може да научи“.

Бил е гост и участник в многобройни телевизионни и радиопредавания, програми, документални филми и подкастове, давал е безчет интервюта и е изнасял лекции на различни форуми. Демонстрирал е RV на сенатори, адмирали и генерали, както и на широк кръг висши военни и държавни служители. След разсекретяването на програмата „Старгейт“ от ЦРУ през 1995 г. той става защитник и промоутър на RV срещу скептицизма, неверието и опитите за неговото дискредитиране. Съдейства за разпространението на метода сред широката публика, отстоявайки позицията, че RV e трансформиращо преживяване както за отделния човек, така и за обществото. Прави всичко това с ентусиазъм и страст, които бележат целия му път на професионален вюър.

Пол Смит заедно с Хал Пътхоф (в средата) на концерт на Пол Макартни, 2013 г.

 


  1. От англ. viewer – наблюдател. Хората, обучени в метода на дистанционното наблюдение, на български е възприето да се наричат с термина „вюъри“.
  2. Програмата Stargate е секретен проект на ЦРУ и Агенцията за военно разузнаване на САЩ (DIA), който стартира през 1978 г., по време на Студената война, след като става ясно, че Съветският съюз има успешни разработки и приложения в сферата на екстрасензорните феномени. Тя включва както научни експерименти с RV, така и активни разузнавателни операции, изпълнявани от екип от специално обучени вюъри. Програмата е официално прекратена и разсекретена през 1995 г.
  3. Американска федерална институция в Бетезда, щат Мериленд, която се управлява от Разузнавателната общност на САЩ и където нейният персонал се обучава по интердисциплинарни програми, свързани с разузнаването и националната сигурност. Университетът е със силно селективен достъп.
  4. Американска военна база в щат Мериленд. Там се намират също така щабквартирите на Кибер командването на Съединените Щати, Агенцията по национална сигурност и други военни институции, свързани с отбраната и сигурността на САЩ. Носи името на Джордж Г. Мийд – генерал от гражданската война, командващ армията на Потомак.
  5. Лейтенант Фредерик Холмс „Скип“ Атуотър е ръководителят на програмата „Старгейт“ във Форт Мийд. След пенсионирането си през 1987 г. става директор в Института Монро.
  6. Stanford research institute (SRI) е американски научноизследователски институт с нестопанска цел. По-късно е преименуван на SRI International. Основан е през 1946 г. от попечителите на Станфордския университет като център за иновации в подкрепа на икономическото развитие в Калифорния. Сътрудничи си много тясно с американското правителство и индустрията.
  7. Мониторът е човек, който присъства на RV сесията и изпълнява функцията на интервюиращ наблюдател на вюъра, като го насърчава и насочва с въпроси.
  8. Сесия наричаме еднократната работа на даден вюър по конкретен казус. Една сесия има обичайна продължителност от около 45 мин или до над 1 час, когато се правят и допълнителни изследвания.