Инго Суон дълбоко вярва в концепцията, че във всеки човек (без изключение) съществува „ядро“ на екстрасензорните възприятия (ESP1 ядро) като общ и индивидуален естествен талант. Като всеки друг природен талант, той се основава на всички елементи на съзнанието, включително мозъка, но надхвърля границите на тези отделни части. Независимо от това дали човек има предишен опит с екстрасензорни възприятия или не, възможно е той да бъде напълно точен по отношение на дадена цел, когато опитва да добие информация за нея не чрез конвенционални средства, а например чрез телепатия или дистанционно наблюдение. Това на практика означава, че във всеки от нас дреме един екстрасенс и е въпрос на решение и воля този талант да бъде култивиран.
Развиването на екстрасензорните способности е придружено от провали. Това са онези моменти, в които добитата информация е неточна или няма почти нищо общо с целта. Неуспехите са част от процеса, неизбежни са, но именно от тях всеки, тръгнал по този път, научава най-много как работи неговото собствено ESP ядро.
Това са стъпките, които изминава и самият Инго Суон. Той стига до тези изводи след много изследвания и усилия да развие собствения си ESP потенциал. В процеса на работа забелязва, че неговите собствени възприятия работят по начин, който е идентичен с този на предшествениците му. Изследвайки работата на Дж. Б. Райн, Ъптън Синклер и Рене Варколие от началото на 19 век, за която можете да прочетете подробно в статията „Екстрасензорните възприятия, науката и RV“, Инго Суон открива, че всички субекти в ранните пси-изследвания показват сходни на неговите резултати, дори по отношение на провалите.
През 1991 г. Инго издава книгата си „Ръководство на всеки за естествени екстрасензорни възприятия: Отключване на екстрасензорната сила на вашето съзнание“2 и в нея описва два вида резултати при възприемане на целта. При първия възприятието на субекта функционира безпрепятствено и действителните елементи на целта са повече или по-малко правилно възприети. При втория очевидно възприятието е било възпрепятствано донякъде и е получена само бегла представа за това какво представлява целта. Двата вида резултати той илюстрира с изображения, които ще ви представим по-долу в статията.
Инго посочва, че първоначално може да не се забележи голямата разлика между двете серии с картинки, защото изглеждат доста сходни. По принцип и двете биха били приети като „попадения“ във всеки парапсихологически експеримент. Но на практика първата група изображения показват безпрепятствената работа на възприятието, докато във втората информацията е „превзета“ от съзнанието, което от своя страна проектира сáмо интелектуална идея за целта, макар и правилна идея. Във втората група субектът вече не е в пряк солиден контакт с целта, а наблюдава нейно обяснение чрез ума. Това променя малко действителната цел, като напасва отговора за нея спрямо идеи, съответстващи на съществуващи съзнателни преживявания на индивида. По този начин виждаме изместване на фокуса – той напуска чистата пси-информация и се превръща във фокус към ума, който от своя страна се опитва да съпостави информацията с нещо познато. Инго посочва, че това е един от първите „проблеми“, с които всеки, тръгнал да развива пси-възприятията си, би се сблъскал в своите експерименти.
Двойките изображения по-долу са от девет различни индивида и обхващат период от 100 години. Ще забележите обаче, че всички те имат голяма прилика не само в изпълнението на самата рисунка, но и в трудностите, които индивидите срещат във втората група.
Инго посочва категорично, че изображенията са добити в безупречни експериментални условия. И така...
Група 1 (двойки изображения 1-9) – точно възприятие на целта
Разглеждайки деветте илюстрации от Група 1, много ясно се вижда, че целта и отговорът на субектите е почти идентичен. Инго обръща внимание, че тези грандиозни резултати са постигнати само чрез екстрасензорни средства, без субектите да имат каквато и да информация по отношение на целта. В отговор на всички, които си мислят, че такава точност се дължи на това, че субектите са били високо развити и талантливи екстрасенси, Инго казва, че това изобщо не е така, и повечето нямат опит в пси-експериментите. Например Рене Варколие (изображение 6) всъщност е инженер-химик и един от тримата учени, провели и документирали подробно първите сериозни опити за изследване на екстрасензорните способности на човека. В линка към статията за Рене Варколие можете да прочетете и за Мери Крейг Синклер (изображение 7) – съпруга на писателя Ъптън Синклер, която участва в едни от най-популярните тестове с телепатия. Хела Хамид (изображение 9) пък е първата жена вюър изобщо и влиза в RV програмата на 53-годишна възраст без никакъв предишен опит с екстрасензорни възприятия.
Според Инго Суон постигнатите забележителни резултати, представени с изображенията в Група 1, показват, че във всеки субект съществува психическо ядро (ESP ядро), което във всеки от дадените примери е работило естествено, за да произведе резултата.
За съжаление, ESP ядрото не винаги работи така перфектно. Чистото и точно пси-възприятие може да бъде възпрепятствано от различни ментални образи в съзнанието на индивида. Ако тази намеса не бъде разбрана и преодоляна, не може да бъде проведено подходящо обучение и Инго съветва при всеки курс на подготовка в екстрасензорни възприятия първо да бъдат разбрани източниците на деградация. Преди да преминем към тях, нека разгледаме някои примери за добро функциониране на ESP ядрото, но вече не с пълна точност. Деветте примера от Група 2 са от същите субекти като в Група 1 и в същите периоди от време. В тях обаче субектите не са идентифицирали точно целта, а са постигнали само общата представа за нея.
Група 2 (двойки изображения 10-18) – неточно възприятие на целта
Инго Суон посочва, че при илюстрации 10-18 входящите психически сигнали за целта се обработват през допълнителен канал и така на практика се възпрепятстват. Входящите психически сигнали се обработват чрез няколко ментални слоя, което влошава точността на първичното (високо) ниво на екстрасензорно възприятие. Това нарушение може да стане толкова голямо, че в крайна сметка да няма никакво видимо съответствие между целта и възприетото от субекта. Въпреки че всеки от тези девет души е създавал точни изображения на високо ниво, те са го правили само от време на време. Много пъти те не успяват напълно да идентифицират целта.
В следствие на тези наблюдения, Инго заключава, че макар ESP ядрото да е способно да работи на спонтанно високо и свръхточно ниво, все пак то е обект на други умствени функции. Менталните модели на индивида често се натрапват, правейки предположения за това каква може да е целта, като по този начин пречат на чистата пси-информация да достигне съзнанието. Вследствие субектът не идентифицира целта, а странични елементи, „които се случват само в главата му“. В съвременната парапсихология това неблагоприятно явление се нарича „шум“. Инго дава аналогия с едновременното събиране в една честота на няколко радиосигнала, като по този начин те напълно заличават канала, който човек иска да чуе.
За тези, които искат да развият своя ESP потенциал, този „шум“ представлява сериозна спънка. Първата крачка към преодоляването ѝ е осъзнаването на проблема, последвано от неуморна практика. Тези „неизправности“ дават възможност да се разбере какво трябва да се поправи или контролира занапред и без тях развитието е невъзможно.
При изучаването на такива резултати, трябва да се има предвид, че шумът или неизправностите са идентични при всички индивиди, които правят многобройни ESP тестове. Това показва, че всички имаме идентични ментални нива, чрез които входящата ESP информация може да бъде обработена правилно или пък изкривена.
За туширане на мрачната нотка с „шума“ Инго публикува три примера за безпрепятствена (или почти безпрепятствена) работа на базовото и необучено ESP ядро, като в случая целите са много трудни и представляват букви от азбуката. Субектите отново не са имали информация над какви цели работят. Инго обръща внимание, че когато пси-сигналите започват да идват през ESP ядрото, това очевидно става на части. Този феномен е най-виден в рисунката на Джордж Албърт Смит (изображение 19) и изглежда сякаш менталната картина се е появявала на части.
Ще забележите, че Смит е трябвало да направи повече от един опит, за да реализира връзката между „A“ и „B“, но пък накрая го прави перфектно. Няколко години по-късно следващ субект получава почти идентична цел (изображение 20). Тук „B“ не успява да се визуализира и опитите също са повече. Много години по-късно самият Инго Суон получава подобна цел, работейки с независима група, заинтересувана от развитието на този тип психически постижения. Той споделя, че не е очаквал пликът със запечатаната цел да съдържа букви. Ясно си спомня, че е имал трудности с целта, но когато разпознава „А“, заключава, че целта трябва да представлява букви. Ще забележите, че все пак не ги е визуализирал всичките.
Инго посочва, че такива свръхточни резултати ясно идентифицират хората с потенциални супервъзможности в пси-възприятията. Но за да бъдат развити тези умения са необходими и обратните примери, при които ESP ядрото не функционира добре. Единственият начин за обучение е чрез ваши собствени експерименти, при които частичните резултати ще ви научат най-много за работата на вашето ESP ядро.
В курсовете по дистанционно наблюдение, още в начално ниво, отделяме специално внимание на проблема с „шума“ и учим как той да бъде изолиран. Този опит за съзнателна намеса на мозъка в отгатването на това какво може би представлява целта наричаме аналитично наслагване (analytic overlay, накратко обозначено с абревиатурата AOL). По време на RV сесия съзнанието опитва да сглоби обща картина за целта на база идващите от несъзнаваното дескриптори. Например ако нещо е голямо, сиво и движещо се, трябва да е… слон! Ясно можем да видим обаче, че това би могло да е нещо съвсем друго…
Ако оставим умът да се развихри, той ще започне да управлява данните и ще провали резултата от сесията. Затова следването на структурата на RV протокола и методите за изолиране на аналитичното мислене за това какво може би представлява целта са в основата получаването на максимално достоверни данни. В теорията на RV се приема, че ако вюърите са запознати с елементи на целта или със самата цел, вероятността за достоверност е 65%. Ако вюърите са слепи по отношение на целта (т.нар. блайнд сесии), достоверността скача на 85%. Ако съществуват взаимно припокриващи се данни от поне двама вюъри, се приема, че достоверността е 100%. При професионално обучените вюъри достоверността на данните е около 90%, независимо дали сесиите им са слепи или не.
RV е умение, което можете да научите и развиете, независимо дали имате предишен опит с екстрасензорни възприятия или не. Протоколът, създаден от Инго Суон и впоследствие доразвит, предоставя възможност на всеки да придобива данни за иначе недостъпни цели. Също така RV можете да упражнявате сами или в екип. Индивидуалните цели, които всеки начинаещ вюър може да направи за себе си са свързани с:
- установяване на оптималната професия, оптималния партньор, оптималното местоживеене и т.н.;
- установяване най-добрата форма за инвестиция на определен човек или компания в краткосрочен и дългосрочен план;
- извличане на информация за други хора, места и събития, без значение момента на тяхното случване (минало, настояще, бъдеще);
- намиране на изгубени предмети;
- установяване дали даден индивид е жив или не.
От гледна точка на нашия опит, считаме за по-удачно следните цели да бъдат проучвани в екип:
- установяване на най-добрата стратегия за лечение на определен индивид;
- взимане на решение при наличие на двойствен избор;
- придобиване на информация относно бъдещи събития (катастрофални явления, терористични актове, потенциално използване на ядрено оръжие и др.);
- разрешаване на енигматични случаи, изследване на символи и мистерии;
- локализиране на отвлечени/изгубени хора.
Впуснете се в приключението и разгледайте предложенията ни за индивидуални и групови курсове. Няма изисквания за възраст, пол или каквито и да е други умения, освен да можете да четете и пишете. Гарантираме ви индивидуален подход, съобразен с вашето темпо и начин на възприемане. След първо ниво ще имате пълен арсенал за изследване на всички теми, които винаги са ви интересували.